• +90 531 214 59 24
  • info@denizlibilgisayarservisi.com
  • Türkçe

Denizli Laptop-Notebook (Diz Üstü) Bilgisayar Nedir?

Ürün Kategorileri

Denizli Laptop-Notebook (Diz Üstü) Bilgisayar Nedir?

Denizli Notebook Tamiri Ve Bilgisayar Servisi

Yaşamımızın vazgeçilmezi haline gelen laptoplar, artık ilkokul sıralarından itibaren hayatımıza sokmak zorunda olduğumuz cihazlar haline gelmiştir.
Eğitimden sağlığa iş dünyasından eğlenceye kadar konunun tek hakimi bilgisayar teknolojileridir artık hayatımızda. Laptoplar taşınabilir olması ve kullanım kolaylıkları nedeni ile masa üstü bilgisayar kullanımını hızla düşürerek tablet sektörünün de doğmasını sağlamıştır
Dizüstü bilgisayarlar arasında en çok tercih edilen markalar Denizli 0Acer, Denizli Dell, Denizli Asus, Denizli Toshiba, Denizli Hp, Denizli Apple’dır.

Notebookları oluşturan ekipmanları kısaca tanıyalım;

Chipset :

Chipsetlere bilgisayarın kontrol mekanizmalarıdır. Tüm çevre birimleri chipsetler tarafından yönetilir. Chipsetler iki bölümden oluşmaktadır. Bunlar kuzey ve güney köprüsüdür. Kuzey köprüsü ekran kartı slotu,ram ve mikro işlemciyi kontrol eder. Güney köprüsü IDE,USB,PCI, anakart üzerindeki yani onboard ses, BIOS gibi çevre birimlerini yönetir.

İşlemci:

işlemci bilgisayarın beynidir. Konusu basit olarak anlatmak gerekirse işlemci bilgisayar üzerinde yaptığımız her şeyin uğradığı yerdir.

TeknoVeKa BİLİŞİM Ekran Kartı: Ekran kartı bilgisayarın yaptığı işlemlerin sonuçlarını monitörlere yada projeksiyon cihazlarına aktaran bizim görebilmemizi sağlayan bir bileşendir. Paylaşımsız olması kesinlikle tavsiye edilir. Ekran kartının performans açısından en yükseği tercih sebebidir.

Sistem Belleği:

Bilgisayardaki bilgilerin geçiçi olarak tutulduğu bir birimdir. Sabit sürücü ve RAM temel olarak aynı bilgileri saklarlar ancak işlemcinin RAM‘deki bilgilere erişme ve işleme hızı sabit sürücüdeki bilgilere erişme ve işleme hızından daha büyüktür.

Sabit Disk Kapasitesi:

Sabit disk bilgisayarın herhangi bir anda gereksinim duyduğu bilgileri geçici olarak RAM‘e yazılıp oradan okurken ise sabit sürücüde tutulur. Mümkün olduğu kadarda yüksek depolama alanı olan sabit diskimiz olması tercih sebebidir.

Optik Sürücü: DVD RW günümüzde çok fazla kullanılırken flash disklerin kullanımları arttığı için optik sürücülerin kullanımları düşmektedir.